در تاریخ 3/1/94نشستی با حضور نخبگان شهرستان های ممسنی و رستم در دانشگاه آزاد نورآباد برگزار شد.این نشست که با موضوع سرمایه گذاری، اشتغال زایی و توسعه برگزار شد از سلسله  نشست هایی است که از سوم فروردین سال گذشته آغاز شده و تا کنون چندین جلسه در راستای توسعه ی ممسنی و رستم در سطح شهرستان برگزار گردیده است .

دکتر اسماعیل شمس الدینی رئیس دانشگاه آزاد ممسنی در ابتدای این نشست گفت: در همایش چالش ها و راهکارهای توسعه ممسنی و رستم که در اردیبهشت ماه سال گذشته برگزار شد بیش از 100 مقاله از شهرستان، استان ها و ودیگر  مناطق کشور به دبیرخانه این همایش ارسال شد.مطمئنا برگزاری چنین نشست هایی آغاز کاری برای اسفاده از ظرفیت و توانمندی نخبگان در سطح کلان شهرستان است و به دنبال این هستیم همه ساله در سوم فروردین ماه گردهمایی با حضور نخبگان شهرستان برگزار کنیم.

دکتر نوذر شفیعی نماینده مردم ممسنی و رستم نیز گفت: یکی از حلقه های مفقوده ی توسعه ی ممسنی و رستم همین نشست ها و استفاده از نخبگان است. در این جلسه افرادی حضور دارند که باعث شده سرمایه گذاری، علم و تجربیات مدیریت صنعتی ترکیب شود.

وی افزود: شاید مهمترین سوالی که در این جلسات بدان باید پاسخ داد این است که چگونه به دور باطل فقر در شهرستان پایان داد؟ و چگونه می توان به توسعه ممسنی  کمک کرد و از عقب ماندگی ها نجات داد؟

شفیعی در ادامه گفت:با این جلسات قرار نیست همه ی مشکلات حل شود بلکه یک شروع خوب برای ایجاد یک مسیر است این جلسات باید تداوم داشته باشد تا یک خط فکری در ذهن تمام نخبگان، مسئولین، مردم  و ... مبنی بر توسعه ایجاد شود و این تفکر باید در قالب یک سازمان مردم نهاد توسعه ممسنی مدیریت شود.

در این راه به افرادی نیاز داریم که ایده و تفکر عملگرایانه - و نه رویایی - دارند و باید برنامه ریزی در راه توسعه به گونه ای باشد که قابلیت اجرا داشته باشد.  پیشنهاد می شود یک الگوی توسعه منطقه ای ترسیم شود.  در این الگو از ظرفیت های خود منطقه ، سرمایه گذاری خرد، مشارکت مردمی و ... استفاده شود همچنین اعتماد سازی و کار گروهی از جمله اموری است که باید در بین مردم تبیین شود.

همه بدانند که ما مجبور به توسعه هستم و به اجبار باید در این مسیر حرکت کنیم. نباید تنها دل خوش به دولت بود و خود مردم نیز همراه و همگام باشند. خدمات دولت یک پشتوانه است تا تمام سرمایه های خرد و بزرگ شهرستان را به کار بگیریم.

وی در پایان  گفت: پیش از این سازمان عمران توسعه در سطح شهرستان شکل گرفته بود اما به دلایلی به کار خود ادامه نداد که این نیز جای نقد دارد.

 شیراز درگیر شعر و ادب ، اصفهان به دنبال سود جویی از صنعت

عبدالرسول موسوی نماینده مردم ممسنی در دوره سوم مجلس  نیز در این جلسه اظهار داشت: عدم موفقیت سازمان عمران توسعه  ممسنی آسیب شناسی شود تا چراغ راهی برای این حرکت نو باشد از جمله دلایل عدم موفقیت آنها عدم دلسوزی و مدیریت بود.

وی در ادامه  یکی از عوامل عقب ماندگی فارس و ممسنی و رستم را عدم توزیع عادلانه ی اعتبارات عنوان کرد و گفت: نحوه تخصیص اعتبارات در استان ها بررسی شود  تا مشخص شود که چه ظلمی به فارس و بویژه به ممسنی و رستم شده است آیا بودجه کشور و بودجه استان فارس به عدالت توزیع شده است؟ چرا تعداد طرح های ملی در استان فارس نسبت به دیگر مناطق کم است؟ چرا باید بزرگترین صنعت ها در اصفهان باشد و از آن بهره ببرند اما شیراز تنها درگیر برنامه های شعر و فرهنگ باشد؟

 تنها حرف نزنید کارها را پیگیری کنید

رضا قلی اللهیاری نماینده مردم ممسنی در دوره چهارم مجلس شورای اسلامی نیز گفت: پتانسیل سنجی لازمه ی توسعه ی هر جامعه است که این کار در ممسنی و رستم انجام نشده و یا کامل اجرا نشده است. تغییرات در سطح مدریتی نیز باعث شده که کمتر از این اطلاعات و داشته ها و پتانسیل ها استفاده شود.

وی  یکی دیگر از عوامل عقب ماندگی را عدم آموزش هدفمند به نیروهای انسانی عنوان کرد و گفت: در آموزش های رسمی و غیر رسمی چندان نیاز بازار مورد ارزیابی قرار نمی گیرد و ملاک نیست و همین باعث شده که بیشتر بیکاران جامعه تحصیل کرده ها باشند.

الهیاری یکی از مهمترین مسائل در رابطه با بیکاری را عدم وجود فرهنگ اشتغال مطرح کرد و معتقد بود: متاسفانه خود افراد جامعه به دنبال اشتغال زایی نیستند که البته این بی میلی دلایلی نیز دارد برای مثال اغلب تولید کنندگان چه در بخش کشاورزی و صنعت با ضرر و زیان هایی روبرو شده اند و یا اینکه مشکل وثیقه های بانکی و سودهای های بالای بانکی نیز مردم را نسبت به سرمایه گذاری بی میل کرده است.

به هر نحوه باید آموزش ها هدفنمد شود و منجر به یادگیری های فنی و ایجاد شغل شود و از طرفی مردم حتی باید به سرمایه گذاری خرد روی آورند و زیر ساخت های توسعه در اختیار مردم قرار گیرد و فرهنگ توسعه در جامعه رواج یابد تا مسیر توسعه آسان شود.

وی در پایان در خصوص این نشست ها نیز گفت: تنها برگزاری نشست و حرف زدن چاره ساز نیست و باید کارها پیگیری شود.

 جامعه ای با  نرخ بالای "جوانان تحصیل کرده بیکار" در بحران است

علی احمدی نماینده مردم در دوره ششم مجلس نیز اشاره ای به وجود حفره های سیاه در ممسنی و رستم کرد. تمرکز فقر، بیکاری، نبود صنعت و عدم توسعه از جمله ی این سیاهی خواند و گفت : علاوه بر اینها با مشکل بیکاری قشر جوانان نیز روبرو هستیم نرخ بیکاری 27 درصد است وقتی نرخ بیکاری در بین تحصیل کرده ها و جوانان بالا باشد نشان می دهد آن جامعه یا آن کشور در وضعیت بحرانی قرار دارد.

سوالی که اینجا مطرح می شود این است که آیا همه ی این مشکلات را باید حل کرد و یا با اولویت بندی به مهمترین و اصلی ترین مشکل شهرستان پرداخت؟ اما باید مشکل اصلی نیز شناسایی شود و مطمئنا نظرات متفاوتی در اینجا مطرح می شود.

وی به دو مانع حقوقی و اجتماعی در سرمایه گذاری اشاره کرد که در بعد اجتماعی متاسفانه مردم چندان همراه و همگام با توسعه ی منطقه و ورود پروژه ها نبوده اند.

  فرار سرمایه گذاران بومی

غلامرضا شهریور نیز گفت: فراز مغزها و سرمایه ها از شهرستان یکی از مشکلات منطقه است و متاسفانه بسیاری از نخبگان خارج از شهرستان مشغول به کار هستند و سرمایه گذاران بومی نیز در دیگر مناطق سرمایه گذاری می کنند.

باید تغییر نگرش ایجاد شود و در راس آن مسئولین و مدیران و سپس مردم هستند باید با تغییر نگرش در سطح شهرستان الگو سازی کرد و نشان داد که کار عار نیست و سرمایه ی خرد عیب نیست.

از سرمایه های اندک حمایت شود و سعی شود این سرمایه گذاران جمع و گروهی کار شود. نباید به گونه ای عمل شود که سرمایه گذاری که به دنبال اشتغال زایی است به زمین بخورد.

 آموزش باید در حد دیپلم و فنی و حرفه ای باشد / از توسعه مراکز آموزش عالی جدا خودداری کنید

دکتر وحید محمودی نماینده ایران در بانک جهانی ( آلمان) نیز گفت: متولی توسعه ی شهرستان مشخص نیست  و باید در ابتدای راه متولی این کار مشخص شود. سپس باید نرخ بیکاری در شهرستان معین و ویژگی افراد بیکار نیز مشخص شود تا بتوان زمینه را برای سرمایه گذاری آنها ایجاد کرد.

اگر در شهرستان های سپیدان و عسلویه امکان سرمایه گذاری وجود دارد اما در ممسنی این امکان وجود ندارد و کسی تمایلی به سرمایه گذاری در این شهرستان ندارد باید افراد و نیروهای انسانی را به گونه ای توانمند کرد که بتوانند در آن مناطق فعالیت کنند و باید توانمندی آنها را بالا برد.

از توسعه مراکز آموزش عالی جدا خودداری کنید این بیماری کشور ماست. در آلمان تنها 13 در صد فارغ التحصیلان مقطع متوسطه به دانشگاه می روند.  آموزش باید در حد دیپلم و فنی و حرفه ای باشد و باید یادگیری های مرتبط با شغل و در نتیجه منجر به درآمد زایی شود.

وی همچنین افزود: ساختار مدیریتی شهرستان قبیله ای است در این مدیریت، برنامه ریزی برای توسعه ضعیف خواهد بود.

محمودی در پایان گفت: بدون سرمایه های بزرگ نیز می توان از فقر نجات یافت در شرایط کنونی ممسنی و رستم بهترین روش تامین مالی خرد و سرمایه های خرد است و باید به بنگاه های کوچک و متوسط توجه شود.